Strażnicy Miejscy z Leszna mają elektryczny samochód

Od kilku tygodni Straż Miejska w Lesznie ma nowy, elektryczny samochód. Mercedes eVito będzie pełnił funkcję patrolową. To pierwszy pojazd napędzany elektrycznie nalężący do Miasta Leszna. Zakup auta wymusiła ustawa o elektromobilności.

Pierwszy przetarg na zakup tego samochodu odbył się jesienią ubiegłego roku, jednak z powodu zbyt wysokich ofert został unieważniony. W kolejnym postępowaniu wpłynął tylko jeden wniosek na kwotę 320 tysięcy złotych. Miasto Leszno ofertę przyjęło. Po zakupie przystąpiono do personalizacji pojazdu, tak aby spełniał wymagania strażników.

Mercedes eVito jest większy, niż wszystkie samochody z dotychczasowej floty. Duża przestrzeń ładunkowa pozwoli strażnikom w transportowaniu m.in porzuconych w całym mieście hulajnóg elektrycznych. Bagażnik jest wyposażony w klatkę dla zwierząt, ale także znalazł się tam defibrylator AED oraz blokady na koła nieprawidłowo zaparkowanych samochodów.

Akumulator samochodu pozwoli na przejechanie ponad 400 kilometrów, drugi akumulator zapewnia zasilanie do sygnalizacji świetlnej na dachu oraz radiostacji.

Straż Miejska łącznie z mercedesem posiada na swoim wyposażeniu cztery auta. Najstarsze z nich, dacia duster zostanie wycofana ze służby i trafi do jednego z wydziałów Urzędu Miasta.