Ruszyła budowa nowej JRG nr 10 KM PSP Poznań

W poniedziałek 27 lutego 2023 r. komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wspólnie z Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski oraz wielkopolskim komendantem wojewódzkim PSP nadbryg. Dariuszem Matczakiem, w sposób symboliczny i uroczysty otworzyli budowę nowej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 10 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, zlokalizowanej w Iwnie przy ul. Gnieźnieńskiej.

Będzie to trzecia jednostka ratowniczo – gaśnicza na terenie powiatu poznańskiego a jej budowa jest możliwa między innymi dzięki środkom z #ProgramModernizacjiPSP.

Zwracając się do zebranych, komendant główny PSP podkreślił:
”Dziękuję za Program Modernizacji PSP. Jest on bardzo istotnym elementem w rozwoju naszej formacji, która w niezwykły sposób wciąż się zmienia i rozwija i staje się elitą pożarniczą świata. Będziemy przyglądać się tej budowie, mam nadzieję że mury będą szybko wznosić się do góry…”.

Rozpoczęta inwestycja obejmuje wybudowanie budynku strażnicy z dwoma kondygnacjami w części socjalnej oraz jednokondygnacyjnej części garażowo – warsztatowej.

Zespół garażowy obejmować będzie 8 stanowisk dla pojazdów pożarniczych oraz 4 stanowiska dla samochodów osobowych do 3,5 t. Ponadto zaplanowano wykonanie przygarażowego stanowiska obsługi sprzętu oraz profesjonalną myjnię dla pojazdów pożarniczych.

W części socjalnej usytuowane zostaną biura, sala szkoleniowa, świetlica, jadalnia, siłownia, sypialnie, łazienki oraz szatnie z wydzielonymi strefami czystą i brudną.

Zagospodarowanie terenu obejmować będzie wykonanie parkingu z placem manewrowym, boisko wielofunkcyjne oraz klatkę ewakuacyjną z funkcją wspinalni. Ponadto budynek zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Budowa JRG nr 10 w miejscowości Iwno zabezpieczy operacyjnie część wschodnią powiatu poznańskiego. Swoim zasięgiem obejmie gminy Swarzędz, Kostrzyn, Pobiedziska, Kleszczewo, Murowana Goślina.
Na terenie chronionym znajduje się wiele zakładów, budynków i obiektów o szczególnym zagrożeniu pożarowym, w tym wiele zakładów przemysłowych oraz hal logistycznych. Rozwój infrastruktury drogowej w tym rejonie m.in. droga ekspresowa S5, droga krajowa nr 92 oraz bliskość Autostrady A2 generują wzrost intensywności transportu drogowego, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie zagrożeń.

Przedmiotowa lokalizacja na pograniczu powiatu poznańskiego, gnieźnieńskiego, wrzesińskiego i średzkiego zapewni szybszy dojazd do zdarzeń przez zastępy PSP, co przełoży się na lepsze zabezpieczenie powiatu poznańskiego oraz powiatów ościennych.

Życzymy powodzenia w realizacji zadania, które bezpośrednio przełoży się na zwiększenie potencjału ratowniczego i bezpieczeństwa obywateli.

Fot.: mł. ogn. Marcin Tecław, KM PSP Poznań