Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego obchodzimy Europejski dzień numeru alarmowego 112. W naszym kraju funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Dziennie operatorzy tylko w naszym województwie odbierają ok 6000 zgłoszeń.

W sobotę, 11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Każdego dnia 1365 operatorów w całej Polsce odbiera tysiące telefonów z prośbą o pomoc. W całym kraju działa 17 centrów powiadamiania ratunkowego w każdym mieście wojewódzkim oraz jedno w Radomiu. 
Są to przeszkoleni i certyfikowani operatorzy, którzy działają według jednolitych procedur. 
Jak sami zwracają uwagę, dzwoniąc na numer alarmowy 112 przede wszystkim zachowajmy spokój. Operator dokładnie wypyta o wszelkie szczegóły, które pozwolą jemu przekazać wezwanie do odpowiednich służb. Należy tutaj też pamiętać, że nasze połączenie może zostać przekierowane do Centrum Powiadamiania w każdym Województwie w kraju. Dlatego ważne jest podanie swojej dokładnej lokalizacji- województwo, miasto, ulica, jeżeli jest możliwość podanie współrzędnych geograficznych z mapy mobilnej, a także charakterystyczne budynki, które widzimy. Czas oczekiwania na połącznie z operatorem wynosi około 10 sekund. 
W 2022 roku operatorzy Wielkopolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsłużyli 1 912 427 połączeń. Daje to średnio 5239 telefonów na dobę. Do służb zostało przekazanych 497 092 zgłoszeń z czego 221 230 do Policji. 

Odpowiednio przekazane informacje pozwalają określić z jaką sytuacją mamy do czynienia, a co za tym idzie zadysponować policjantów poszczególnych wydziałów – m.in ruchu drogowego, prewencji, policjantów kryminalnych itp. 
Pamiętajmy, aby dzwoniąc na numer alarmowy 112 zachować spokój, słuchać pytań zadawanych przez operatora i udzielać na nie precyzyjnych odpowiedzi. Każda sekunda może decydować o ludzkim życiu. 

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zrealizowali spot dotyczący numeru alarmowego 112. Dziękujemy za pomoc Wielkopolskiemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu.